Сторінка 2
Меню сайту


Корисні сайти

відділ освіти Новоград-Волинської райдержадміністрації
Новоград-Волинська райдержадміністрація

Сайти шкіл району


Корисні посилання


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


GISMETEO: Погода по г.Новоград-Волынский
Вітаю Вас, Гість · RSS 22.12.2024, 13:02

Молодькове! Село мого дитинства,

Для мене був і будеш рідним ти.

Твої світанки і твої зірниці

Я буду в серці завжди берегти.

         Село Великий Молодьків центр сільської ради, розташоване за 20 км. від райцентру, за 19 км. від залізничної станції НовоградВолинський, за 2 км. від автотраси КиївЛьвів (на дільниці НовоградВолинськийКорець).

         Господарських дворів 282, населення 794 чоловіки. Сільській раді підпорядковані села Груд і Багате.

         Про назву села існує легенда. В ХVІІ ст. Жителі села Ярунь, рятуючись від жорстоких розправ польськошляхетських поневолювачів, ховались в навколишньому лісі, в якому росла переважно осика. Згодом виникло село, яке назвали Осичник. Пізніше його було перейменовано в Молодьків, так як в поселенні було багато молоді. Ще через деякий час село стало називатись Великим Молодьковом, тому що неподалік зявилось ще одне село Молодьків значно менше за площею.

         Жителі села МолодьківОсичник належали поміщиці Марії Романівні Потоцькій. Маєток їй дістався у спадщину 1 липня1866 року і складався із 42 дворів. Радянську владу в селі встановлено в січні 1918 року.

         В 1924 1925 роках активістами та організаторами колективного обробітку землі були голова сільської ради Карплюк Сергій, Скорик Яків, Храбан Василь, Мартинюк Павло. У 1927 році в селі засновується машинотранспортне кооперативне господарство „Серп і молот”. В цьому ж році було організовано КНС (комітет незалежних селян). До нього ввійшли Храбан Петро, Залевська Настя, Марчук Архип, Фурман Петро, Косянчук Гаврило та інші.

         У 1930 році бідняки і середняки Великого Молодькова організували колективне господарство ім. Будьонного. Його головою було обрано Пелеха Назара Івановича.

...У той рік і гілля, і коріння

Все трощив буревій навкруги...

І стоїть ще й тепер Україна,

Як скорботна німа край могил...  

Голод 193233 років одна з найбільш трагічних сторінок в історії українського народу. Не одминуло це страшне лихо і нашого села. Із спогадів свідків страшних років голодомору Марчука П. І., Осатчук М. О., Багінської М. П. та інших дізнаємося про те, що селяни пухли і вмирали від голоду. Хто зміг сховати якісь харчі і вкого було що сховати, той і виживав. Люди, щоб не вмерти з голоду, їли коріння ракових шийок, пекли коржики із полови половяники, терли липове листя і пекли з нього паляниці, до грису добавляи конюшинку і пекли коржі, варили борщ із кропиви. В селі були випадки людоїдства.

                                 Скільки років щасливої тиші

                                Та вривається голос в ефір

                                Що благає, нагадує, кличе:

                                      Захистіть, збережіть, люди, мир...

Мирне життя сільських трудівників порушила німецькофасистська окупація. У загоні „За Батьківщину” партизанського зєднання Ковпака воювало 10 односельчан. На фронтах Великої Вітчизняної війни гітлерівську навалу відбивало 195 жителів села, з них загинуло 91чоловік. 110 учасників бойових дій нагороджено орденами і медалями СРСР.

         На братській могилі воїніввизволителів села, яка знаходиться на сільському кладовищі, встановлено обеліск Слави.

         На честь 50річчя Перемоги над фашистською Німетчиною в центрі села відкрито мономент „Мертвим від живих”. На гранітних плитах викарбувано імена тих, хто віддав життя за мир і спокій на землі. Юне покоління свято береже память про односельчан, які ціною власного здоровя і життя відстояли право на волю і незалежність. У місцевій загальноосвітній школі І ІІІ ступенів оформлено альбоми „Їх імена безсмертні” та „Подвигу жити у віках”.

Зразком великої мужності, хоробрості та героїзму є бойовий шлях воїнівземляків Віктора Лукяновича Скорика та Федора Остаповича Коренчука.

Ще будучи в партизанському загоні ім. Сергія Лазо, Віктор навчився підривній справі. Немало ешелонів з живою силою та технікою пустив він з бойовими побратимами під укіс.

В січні 1944 року радянські війська почали операцію по звільненню Варшави. Серед тих хто йшов на пулемети ворога, був наш земляк Скорик Віктор. Молодий автоматник вів свій рахунок з ворогом, а в душі жила мрія дійти до самого рейхстагу.

І він дійшов. Через киптяву пожарищ, через дим розривів, через хмари цегляної пилюки він побачив рейхстаг, над яким засяяв прапор великої Перемоги.

І Віктор Лукянович, запилений, стомлений, але радий з того, що ворога накінець розбито, а на рідній землі буде мир, розписався уламком цеглини на стіні рейхстагу.

Коренчука Федора Остаповича фронтові дороги привели в Берлін. Не легкими були вони, та воїн виконав з честю свій обовязок перед Батьківщиною.

Молодший сержант Коренчук В. О. у боях при формуванні Західного Бугу охороняв наших воїнів, які переправлялися через ріку. У цих жорстоких боях він підбив три ворожих бронетранспортери з піжотою і один танк, чим забезпечив успішну переправу наших воїнів.

За мужність та відважність, проявлені в боях за визволення західних областей України, Федора Остаповича нагороджено орденом слави ІІІ ступеня.

В боях на Сандомирському плацдармі Коренчук Ф. О. своєю гарматою знищив пять вогневих точок ворога, підбив три бронетранспортери, два танки. За ці бої Федір Остапович був нагороджений Орденом Слави ІІ ступеня.

Щороку в центрі села біля мономенту воїнам землякам проходить мітинг з нагоди Дня Перемоги. Та на превеликий жаль, на нього з кожним роком все менше приходить тих хто подарував нам це свято

 Спогади учасника бойових дій, учителя-пенсіонера нашої школи, Янчука Миколи Опанасовича

         Юне покоління знає про Велику Вітчизняну війну тільки з книжок, кінофільмів, розповідей. Мені ж особисто довелося стати свідком тих страшних подій. Ступив я на дорогу воєнного лихоліття у неповних 20 літ. Не раз доводилось дивитись смерті в очі. Та найбільш запамятався такий епізод: у 1944 році на наш 1423 зенітно-артилерійський полк налетіла велика кількість ворожих літаків. Завязався жорстокий і довгий бій, в якому ми зазнали великих втрат. Загинуло багато наших воїнів.

          Перемогу над німецько-фашистськими загарбниками я зустрів у Польщі в складі зенітно артилерійського полку.

Молодому поколінню, юним паросткам нашої держави необхідно берегти мир. Хай ніколи діти, внуки і правнуки не йдуть на поле бою. Хай мирне голубе небо завжди радує ваші серця.

                                        Лишились у надтріснутому серці

                                        Дротів колючих проклята вуаль

                                         І табірне страховище Освенцім,

                                          І каторжна скорбота Бухенвальд   

          Жорстоко розпорядилася доля із нашими односельчанами, які в роки Великої Вітчизняної війни були примусово вивезені фашистськими окупантами до Німеччини. Тяжка каторжна робота під прицілом автоматів, стусани та побої наглядачів, недоїдання та недосипання, боязнь попасти до зуб розлючених вівчарок, страшні антисанітарійні умови проживання в бараках – ось те, що довелось пережити нашим землякам. Їхні імена залишаться в наших серцях:

Багінський П.Ю., Гаврилюк В.О.,  Кизилов В.Н., Скорик П.А.,  Осадчук А.М.,  Марчук М.І., Храбан А.Д.,  Яремчук М.М.,

Шишак М.М.,Яремчук О.М, Дейнека Г.М., Скорик Н.Л., Степанюк Ф.М. , Микитюк П.І.,Храбан М.Я., Славушевич Є.Ю.

Ханичкіна Г.О., Онищук П.Й., Максимчук М.В.,Кубков Н.М., Мосійчук О.Ю. 

Одвічно слався, труд людини,

Краса її безсмертних справ.

Я бачу в колосі зернини -

Людських сердець гарячий сплав.

У повоєнні роки трудівники села активно включилися у відбудову господарства. У 1958 році бригади сіл В. Молодькова і Груда об’єдналися в колгосп ім. Петровського, керівниками якого були Храбан Іван Андрійович, Кирдан Анатолій Харитонович, Нестерук Іван Павлович. На 2,7 тис. га земельних угідь, в тому числі 2,1 тис. га орної землі вирощувались провідні культури: озима пшениця, цукрові буряки, картопля; тваринництво м’ясо-молочного напрямку.

         За успіхи в праці 50 працівників сільського господарства було нагороджено орденами й медалями СРСР. Серед них Семенюк Євгенія Онисимівна, Янчук Іван Васильович, Мартинюк Ольга Олександрівна та інші.

         З січня 1986 року головою колгоспу ім. Петровського призначено Черевка  Віктора Володимировича. Ось уже майже 20 років Віктор Володимирович очолює господарство (сьогодні це О (ПО) СГП «Світоч»). За цей час невпізнано змінилось рідне село. У Великому Молодькові, Груді, Багатому прокладено асфальтовані дороги, виросли цілі вулиці нових сучасних будинків для спеціалістів. У 1988 році побудовано двохповерховий будинок із глядацьким, танцювальним залом та бібліотекою, у 1990 році – новий адмінбудинок, у якому знаходиться правління О (ПО) СГП «Світоч», сільська рада, обрядовий зал.

         В селі збудовано млин, лазню, відкрито лікарську амбулаторію, оснащену сучасним медичним обладнанням. На завершальному етапі знаходиться будівництво Миколаївської церкви. 

Дніпро починається з краплини, якою зоря напється.

Добро починається з людьського  щирого серця.

Зоря починається з неба чисто голубого.

Дорога в життя з порогу шкільного.

Найбільшою радістю для жителів села, особливо дітей шкільного віку, стало відкриття 13 листопада 1992 року типової загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, в якій щороку навчається до 250 учнів, працює більше 20 вчителів.

         А розпочиналась освіта на селі із відкриття недільної школи, так званої школи «грамотності», у 1862 році, якою керував приходський священник Яроцький. В ній навчались переважно хлопчики із заможних родин. Після революції було побудовано три пристосованих приміщення на 10 класних кімнат. Школа стала Великомолодьківською семирічною, в якій навчались діти шкільного віку та дорослі у вечірній час, які бажали стати грамотними.

Перепис населення в 1959 році показав, що неграмотність серед населення в селі В. Молодьків була повністю ліквідована.

У 1958 році школа стала восьмирічною, згідно постанови Верховної Ради СРСР «Про зміцнення зв’язку школи з життям і про дальший розвиток системи народної освіти в СРСР». В школі тепер навчались, крім місцевих, ще діти із сіл Груда, Багатого, Борисівки. Учнів налічувалось більше 500 чоловік.

Середню освіту бажаючі здобували в Ярунській середній школі. У 1966 році школа в селі В. Молодьків стала середньою. На той час в ній навчалось 450 учнів.

До 1992 року школа розміщувалась у 6-ти пристосованих приміщеннях. Сьогодні це двоповерхова будівля із просторими і світлими класами, актовим і спортивним залом.

В різних галузях народного господарства, освіти, медицині, культурі, Збройних Силах успішно працювали і працюють сотні випускників нашої школи, частина з них відзначені урядовими нагородами. Довгий час очолював кафедру математики Рівненського державного педагогічного інституту Яремчук Ф.П. – доктор математичних наук; працює у Житомирському педагогічному університеті кандидат педагогічних наук Сейко Н.А.; Поліщук Л.В. – Рівненському педагогічному університеті, кандидат філологічних наук, доцент; Прищепа В.Є. – завідуючий кафедрою німецької мови Житомирського педагогічного університету, кандидат наук; начальник управління кадрів Генеральної прокуратури України, державний радник юстиції 3-го класу, почесний працівник прокуратури, заслужений юрист України, генерал-майор юстиції Остапчук В.В.; був обраний депутатом Верховної Ради України Мосійчук С.О.; почесним громадянином міста Нітру (Чехословаччина) і міста Львова був Мосійчук Є.Ю.

В школі працювали і працюють майстри педагогічної справи, які відзначались урядовими нагородами. Це кавалери Ордена «Знак пошани» Бульбанюк Г.І., Івашко А.П.; Орденом «Трудового Червоного Прапора» - Івашко М.В.; знаком «Отличника просвещения» СССР – Івашко М.В.; знаком «Відмінник освіти України» - Маліш Г.С.

Керівництво школою довгі роки здійснювали Романюк Д.П., Оримович К.І., Скорик О.А., Івашко М.В, Храбан І.С., Костюченко М.М.. З  вересня 2010 року  і по сьогоднішній  день керівництво школою  очолив Бармак О.В..


Великомолодьківська ЗОШ І-ІІІ ст.
електронна адреса: v_molscool@ukr.net

Адміністратор сайту - Пелешок Микола Олександрович

Хостинг від uCoz